» W plenerze
     Wśród łąk i lasów
     Miłość w obiektywie
     Plener inaczej
     W wielkim mieście
     W czerni i bieli
 » Uroczystość
     W kościele I
     W kościele II
     Ślub w USC
 » Przygotowania
     Chwila przed
 » Wesele
     Wesele 1
     Wesele 2
 » Po weselu...
     Chrzest

 » Kontakt i O mnie
 » Artykuł
 » Jak pracuję
 » Rady dla młodych
 » PolecamProjekt i realizacja Smoła2005-16

» JAK PRACUJĘ

Fotografia w plenerze jest z założenia zdecydowanie bardziej naturalna niż ta wykonana w studiu. Osobiście właśnie taki typ fotografii preferuję i staram się wykonywać zdjęcia w taki sposób, by oddawały naturalny charakter fotografowanych osób. Najważniejsze dla mnie jest to, by osoby na zdjęciach oraz relację między nimi (gesty, pieszczoty, uściski - charakterystyczne właśnie dla danej pary) były uchwycone "z życia" a nie ustawione według jakiegoś schematu - wystudiowanej pozy z katalogu. W ten sposób powstają indywidualne zdjęcia œlubne. W dużej mierze to "Młodzi" piszą scenariusz sesji, a ja tylko ubieram to w światło i przystrajam ciekawym tłem. Fotografując nawet kilka sesji w tym samym miejscu (np. Warszawa - Wilanów) za każdym razem powstają odmienne fotografie, gdyż nie trzymam się jednego schematu fotografowania (fontanna, jeziorko, altana, kwiatki, itd.), tylko za każdym razem, wraz z Młodymi, wymyślamy coraz to nowe ujęcia i pozy. Oczywiście mam swoje ulubione motywy, sprawdzone pewne schematy zdjęć œlubnych, które również w jakimś stopniu stosuję, ale zostawiam dużo miejsca na improwizację. Staram się raczej służyć poradą, korygując pewne mankamenty ustawienia, ewentualnie sugerując to i owo, niż ustawiać parę od A do Z. Powstają wówczas zdjęcia œlubne, na których utrwalone są naturalne zachowania i gesty pary, a nie sztuczne pozy wymyślone przez fotografa.

Fotografując wykorzystuję sezonowość krajobrazu, soczyste barwy wiosny, kwitnące kwiaty, sady, pola, barwy jesieni. To wszystko daje naprawdę duże możliwości przy komponowaniu interesującego tła, którego głównym motywem zawsze jest dwoje ludzi i ich miłość.

Robiąc zdjęcia w kościele staram się uszanować świętość i powagę tego miejsca i nie "szaleję za bardzo z aparatem". Lata doświadczenia nauczyły mnie wyczucia i swobody w tego typu sytuacji, tak że potrafię się znaleźć we właściwym momencie w odpowiednim miejscu.

Podczas sesji plenerowej wykonuję ponad 200 zdjęć, tak więc nawet najbardziej wymagające osoby znajdą te, które trafią w ich gust.

Fotografuję aparatami w systemie Nikona. Moje zdjęcia wykonuję profesjonalnym sprzętem cyfrowym i poddaję starannej obróbce mającej na celu zarówno retusz fotografi, jaki i przygotowanie ich do odbicia w labolatorium. Na życzenie mogę wykonać zdjęcia w sposób klasyczny tj. na negatywach. Taki sposób pracy pozwala mi na osiągnięcie bardzo wysokiej jakości zdjęć oraz całkowitej kontroli nad efektem końcowym. W swojej pracy korzystam z usług sprawdzonych (przez lata) laboratoriów gwarantujących najwyższą jakość odbitek.