» W plenerze
     Wśród łąk i lasów
     Miłość w obiektywie
     Plener inaczej
     W wielkim mieście
     W czerni i bieli
 » Uroczystość
     W kościele I
     W kościele II
     Ślub w USC
 » Przygotowania
     Chwila przed
 » Wesele
     Wesele 1
     Wesele 2
 » Po weselu...
     Chrzest

 » Kontakt i O mnie
 » Artykuł
 » Jak pracuję
 » Rady dla młodych
 » PolecamProjekt i realizacja Smoła2005-16

» RADY DLA MŁODYCH

Chciałbym tu zawrzeć kilka uwag i wskazówek, które z punktu widzenia fotografa są ważne i pozytywnie wpływają na jego pracę, oraz wysoką jakość zdjęć.

Planując sesję fotograficzną w plenerze powinniśmy przede wszystkim zarezerwować odpowiednio dużo czasu na spokojne wykonanie zdjęć. Osobiście potrzebuję około 2 godzin na fotografowanie + czas na dojazdy. Oczywiście można szybciej, ale nie sztuką jest zrobienie zdjęć w krótszym czasie, tylko zdjęć lepszych, bardziej urozmaiconych i oryginalnych.

Wybór terminu sesji - w dniu ślubu, czy w inny dzień? To sprawa indywidualna. Jeśli w naszej głowie narodził się pomysł, na którego realizację potrzeba sporo czasu (kilka godzin), lub zaplanowaliśmy zdjęcia przy wykonywaniu których suknia ślubna mogłaby się ubrudzić, wówczas lepiej przełożyć sesję na po ślubie. W innych przypadkach z reguły nie ma problemu by zdjęcia wykonać w dniu ślubu, na 2 - 3 godziny przed ceremonią. Jeszcze innym wyjściem z sytuacji jest rozłożenie sesji na dwa etapy: szybki w dniu ślubu i spokojny, kilka dni po ceremonii. Z resztą osobiście, często stosuję takie rozwiązanie.

Wybierając scenerię na zdjęcia ślubne radzę zdać się na fotografa i omówić z nim swoje zamysły i oczekiwania. Z doświadczenia wiem, że to co ładne na pierwszy rzut oka, nie zawsze nadaje się jako sceneria. Robiąc zdjęcia potrzebna jest (z reguły) przestrzeń, możliwość odpowiedniego ustawienia względem światła (słońca). Kilka, nawet bardzo malowniczych krzewów nie zawsze będzie ciekawym tłem, jeśli zabraknie możliwości manewru, a zza nich będą wystawały jakieś budynki, słupy itp.

Wybierając się na samą sesję fotograficzną należy zabrać ze sobą:

  1. Dobry humor (stres dobrze jest zostawić w domu). Od nastroju "Młodych" naprawdę bardzo wiele zależy, radość i uśmiech na zdjęciach powinny być szczere, płynąć prosto z serca. Nie bójmy zachowywać się naturalnie, nie silmy się na pozowanie. Chodzi o to, by uchwycić "Młodych" takimi jakimi są naprawdę. Odrobina szaleństwa i wygłupów zawsze mile widziana.
  2. Puder w kolorze neutralnym, by móc się przypudrować (Ją i Jego), gdy zaczniemy się pocić i świecić na twarzach,
  3. Jeśli jest gorąco dobrze jest zabrać coś do picia, pozowanie to też ciężka praca.

W kościele "Młodzi" są zajęci przede wszystkim sobą i składaną przysięgą. Żaden fotograf nie powinien im w tym zbytnio przeszkadzać i odwracać ich uwagi, jednakże jeśli właśnie siedzicie i słuchacie pieśni, a fotograf podchodzi do was by zrobić portret, czy wspólne zbliżenie we dwoje, to na tą chwilkę spójrzcie na niego (w obiektyw) i postarajcie się uśmiechnąć. Drugą bardzo ważną kwestią jest to, by Panna Młoda w momencie składania przysięgi i zakładania obrączek KONIECZNIE zostawiła kwiatki na siedzeniu. Nawet niewielki bukiecik trzymany w ręce kompletnie zasłania obrączki i niestety nie da się tej jakże ważnej chwili uwiecznić. Tak więc, udając się przed ołtarz, zostawiamy kwiatki na miejscu gdzie siedzimy.

Jeśli planujecie coś specjalnego w kościele lub na weselu (np. wypuszczanie gołąbków czy balonów) wówczas lepiej wspomnieć o tym fotografowi i kamerzyście, aby byli przygotowani.